Fotobanky – Proč se do toho nepustíme ?

Rokem 2014, co jsem s vděčností sepsal 3 články o fotobankách a jejich příjmu z nich se přihlásilo dost lidí, kteří to „zkusili“. Jelikož už jsem pár let fotil a pořádal kurzy focení, tak jsem se některým zmínil, že super výdělkem/přivýdělkem jsou fotobanky.

Na základě těch článků a jednoho videa se registrovalo dost lidí. Dohromady 102 zaregistrovaných na můj „doporučitelský“ odkaz shutterstock fotobanky.

Teď je to 5 let, co jsem se podíval, kolik jsem vydělal díky sdílení. Za každou jimi prodanou fotku mám 0.04 dolaru (skoro nic). Dohromady 126 dolarů za 5 let, když to přepočítáme, tak prodalo 102 lidí = 3150 fotografií.

Doopravdy 102 lidí prodávalo ?

No jo, ale když si projedu velikosti portfólií, tak převažuje 0 či pár fotografií z 90% . A to většina lidí, kteří se přihlásili přes odkaz, tak si našlo video o pasivním příjmu díky fotobankám u mě na youtube. Tedy pouhá registrace a pak žádná akce. Pak jsou v závěsu portfólia desítek fotografií, dvě skoro 200 fotek a jedno jediné 1300 fotografií.

Když to sečteme všeho všudy, tak nějakých 1800 fotografií/ilustrací za 5 let udělalo prodej 3150 fotek. Já osobně mám v portfóliu 3066 fotografií a prodalo se jich dohromady 20 000 fotografií z jedné fotobanky na shutterstocku.

Co tím chci ukázat ?

Každý se potřebujeme nějak živit. Přirozeně chceme něco tvořit a tohle je jedna z možností. Spíše se chci zamyslet nad tím, proč se zastavíme ? Každý z nás někdy měl super nápad, že by něco vytvořil. A nemusí to být fotobankové portfólio. Mě fotobanky hodně lákaly, ovšem hned jsem se do nich nepustil, až když jsem se časem rozhodl pro zaměření na fotobanky, fotokurzy a lidi (svatby, portéty). Tak když jsem neměl zakázku, šlo se fotit pro fotobanky a to mě baví, není tam psáno, co mám nafotit. Samozřejmě, některá témata se prodávají lépe, jiná hůře.

Co Vás zastavuje ?

Někdo si myslí, že potřebuje nějaké super zkušenosti/techniku a nemůže začít hned. Jiní, že nemají čas. Dostatek informací pro začátek. Někdo, že to takhle přeci nefunguje, peníze dostanu za odpracované hodiny a tečka. Další nemají peníze a tohle přeci nějaký čas trvá, než se to vybuduje (ano, to je pravda). Je tam tuny fotografů, to se mi nepovede. Když se podívám zpětně, tak já tomu tehda nevěřil. Byl jsem přesvědčen, že peníze se vydělávají jinak. A nevěřil jsem sám sobě.

Často jsem přeci selhal. Často jsem to slyšel doma, co ty zvládneš ? Tyhle myšlenky, které jsem dost často slyšel, tak mi přišlo, jako kdyby mi zalezli pod kůži a místo toho dřívějšího Jirky na kterého jsem trochu zapomněl, který všechno dokázal. Jsem tady rodičové, podívejte se, co jsem se dneska naučil. Který byl prostě úžasný, kterého bavil život… Jsem najednou věřil, že jsem nejistý, nesebevědomý kluk, který nic nedokáže.

Ovšem panuje ve společnosti zajímavá věc, že naši víru si můžeme získat zpět. Stačí k tomu dělat jednotlivé kroky po schodech „úspěchu“ a budeme to mít. Což by znamenalo, že získáme víru v sebe zvenčí. Ovšem není to něco vrozeného?

S čím malé děti přicházejí na Svět ?

Ještě jsem osobně neviděl malé dítě, které by muselo něco dělat, aby bylo sebevědomé a mohlo zatančit, zazpívat nebo ukázat svůj pokrok druhým. Ale viděl jsem dost nejistých dětí pro které to bylo trapné, to se nesluší, co si budou myslet, byly zaražení…

Ovšem to je něco, co se musíme naučit.

PŘÍTOMNOST a AKCE a X = BUDOUCNOST

V přítomnosti můžeme činit kroky a je na nás jestli se rozhodneme jít za něčím, co se tváří jako jistota viz zaměstnání, nebo půjdeme krokem ať líným či rychlejším směrem podnikání. Nic není špatně, takže to nechám na Vás. Faktor X je ono neviditelné. Náhody, které přináší tento Svět, nevypočitatelná setkání a my si jich buď všimneme a řekneme ano, ty mě zajímáš a uděláme krok nebo né. Nebo můžeme tak jako já skočit na to, že teď nemám čas, peníze, informace, zkušenosti a jiné a začít s fotobankami tak jako já o 2 roky později.

Ve svém životě jsem tak jako nevěřil sobě, tak ani druhým lidem. Zejména koučům 🙂 Ale kupodivu oni mi pomohly mě nasměrovat a jednoduchým rozhovorem mě nabořili má přesvědčení o sobě a o tvoření jako takovém. Za to jim díky a velmi rád udělám to samé pro Vás jako kouč (ano to není sprosté slovo :-)).

Rád budu u toho, abyste dělali to, co Vás táhne a celé si to zjednodušili.

Jirka

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *