Kdo by se nad tímto nezamyslel a z fotografů nepřemýšlel, jestli udělat krok na toto pole? Tak, jako většina věcí se v životě mění, tak fotobanky nejsou o nic jiné. A pokud si kladete otázku, jestli se vyplatí začít s fotobankami, tak určitě je dobré se zeptat sami sebe, co od toho očekáváte?

Já před x lety začal s tím, že se mi líbila možnost volby toho, co fotím. Svoboda v tom, že jsem si mohl nahrávat své krajinářské a zvířecí fotky se mi líbila. Popravdě jsem ani nevěřil tomu, že to funguje. Ač jsem četl, že jsou lidé, kteří se tím slušně živí, tak v roce 2012, kdy jsem získal první „výplatu“ z fotobanek, tak jsem se divil…

Pak ve mně uzrála myšlenka po x měsících, že se zkusím tomu věnovat intenzivněji coby „práci“ s tím, že vrcholem pro mě bylo, abych dosáhl na peníze ve velikosti státního důchodu.

Když se mi to podařilo začátkem roku 2014, tak jsem ze dne na den prakticky přestal se věnovat tvorbě fotografií pro fotobanky a příjem z nich mi chodí dodnes. Ovšem jak jsem psal na začátku, všechno se mění a tak i politika (provize) se změnily v covidové době a mě příjem dost klesl postupně za ty roky.

Ovšem minulý rok (2019), kdy jsem se zase vrátil k focení po delší pauze, tak přidávat nafocené fotky zejména ze zoo pro mě bylo jasnou volbou. Je to fajn přivýdělek, ale popravdě, co jsem za ten rok focení nahrál přes 1000 nových fotografií, tak se výdělek nijak zvlášť nezvedl. Ale i přes to, možná zbytečně, možná taky né se věnuji dál nahrávání fotografií do fotobanek.

A já si říkám, komu se to může ještě vyplatit, když každý druhý člověk má fotoaparát. Návodů, kurzů je všude habaděj. Dokonce i já učím lidi fotit 🙂 A tak přibývá denně statisíce až milióny fotek do fotobanek. V takové záplavě se snáze ztratí i ty velmi dobré snímky (kdo by se tím přehraboval).

Díky takové záplavě fotografií si myslím, že to může být otázkou náhody, že se některé fotky chytí. Spíše videa. Tvůrců videí je dle mého méně, než fotografů a tak to může být cesta. Ale pokud hoříte pro fotku a chcete se rozvíjet, tak pro mě to dřív i teď byl fajn přivýdělek a možnost, jak se můžu posouvat rychleji a nefotit jen do šuplíku či na instagram 🙂

Pro mě fotobanky stále zůstávají, je pro mě pěkné sledovat, jak se fotky prodávají alespoň za ty pidi dolary a jak se posouvám kupředu a stává se ze mě lepší a lepší fotograf. Benefit i vidím v tom, že se takovými fotkami propagujete a Vaše okolí to dříve či později uvidí a pozvou si Vás na focení třeba svatby, portrétu, svého byznysu, psa, či cokoliv, co potřebují…

Taková byla má cesta, kdy jsem fotil každý týden nějaké větší téma do fotobanky a zároveň zvířecí fotku, kterou jsem se propagoval na fotokurzy.

Samozřejmě, každý tu cestu máme jinou.

Nejvýdělečnější fotobanky – shuterrstock, adobe stock

Share Button

Více článků na stejné téma :-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *