Jak fotit s obyčejnou zrcadlovkou za špatného osvětlení

Setkávám se občas s názorem u lidí, kteří se chtějí živit fotografií nebo si něco přivydělat, že potřebují pořádnou výbavu, což zní rozumně, ale jak to doopravdy je ?

Je to to samé jako kdybych říkal, jak moc chci skákat na trampolíně a vymlouval bych se na to, že nemám profesionální, ale jen amatérskou. A raději neskákal 🙂 To nedává smysl, co ? Ovšem spousty lidí říká, jak moc rádo by se živilo fotkou, ale…

Pojďme se podívat, jak to udělat, když nemám tolik peněz, abych si koupil Full-Frame zrcadlovku, která zvládne vysoké ISO hodnoty a potřeboval bych za špatného osvětlení udělat dobrou fotografii s minimem šumu. Určitě mohu použít nějaký odšumovací program, ale to není dle mého ono. Za mě je lepší variantou pořídit blesk s odpalovačem. Já jsem koupil blesk z druhé ruky z tohoto bazaru za 2000kč.

Proč koupit blesk s odpalovačem ?

Blesk je jedna z možností, jak dodat „světlo“ do fotografie, když je ho málo a nemám tak kvalitní techniku na to, abych udělal kvalitní fotografii bez šumu. Spousty lidí už jde raději cestou fotit za přirozeného osvětlení. Ceny FullFrameových zrcadlovek se šplhají dost nízko, takže si už je dovolí mnohem více lidí, než tomu bývalo dříve. Ale pořád tu je spousty lidí, co by rádo nějak začalo a nemají tolik peněz.

Když jdete fotit zakázky, tak nikdy nevíte, co klient bude chtít nafotit, a proto je dobré mít po ruce něco, co udělá službu. Já doporučuji blesk, samozřejmě záleží, pokud budu fotit jídlo, hodinky nebo cokoliv statického, tak nepotřebuji blesk, ale stativ a třeba trochu alobalu 🙂

Já osobně jsem si vybral obyčejný blesk Nissin s TTL měřením, které už má většina blesků. V bazaru takový najdeme okolo 1500kč. A k tomu radiový odpalovač.

No a proč i odpalovač ?

Jednoduše proto, že není vhodné fotit ze sáněk fotoaparátu. Fotky vypadají nepřirozeně, protože zmiznou všechny stíny a vypadá to jaksi plasticky a uměle. Funguje to jednoduše na tom, že máte odpalovač v sáňkách svého fotoaparátu a přijímač buď zabudovaný v blesku, či jej nasunete do blesku a odpalujete z různých úhlů podle toho, co chcete ve fotografii docílit viz fotografie varana modrého.

S použitím odpalovače – přiblesknuto z boku
S použitím odpalovače opět přiblejsknuto z boku s expozičními hodnotami velmi podexpexponovanými.
Bez blesku se muselo ISO 200 změnit na ISO 1600
A takhle to vypadalo, když jsem ještě nepořídil držák na stativ, který se spojí s bleskem a stativem.
Odpalovač na těle fotoaparátu.

Můžeme tak získat pěkné fotky za přímého osvětlení v poledne třeba na svatbě někde ve stínu. Pěkné portréty v interiéru. Svatební obřad někde v temném prostoru obřadní síně, plesu, firemního večírku, tak i klidně zvířata v pavilonu, tak se prostě hodí si to trochu přiblesknout. Jak je vidět na fotografiích varana modrého. Koho to zaujalo a chtěl by pomoci s osvojením si fotografování, tak jsem vytvořil individuální fotokurz, více info zde.

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *