Madeira

20.11.2022

Koncem října jsme vyrazili na více jak 3 týdenní "dovču" na Madeiře. Původní záměr, proč jsme s partnerkou chystaly delší cestu bylo její ukončení po xy letech ve školském systému, kdy coby Mgr. v září obhájila. První nápady byly projet nějakou část Evropy (coby kdyby zase jsme museli nosit roušky a byl zákaz). Cesta se plánovala už na jaře 2022. 

Nojo, ale když jsem si uvědomil, že půjčit dodávku či karavan není úplně to, co by bylo mé, tak přišlo, kam tedy poletíme? A z několika možností od známých nás začala lákat Madeira. Je to v úrovni severní Afriky a teploty se tam pohybují krásně kolem 20°C v listopadu. Super. Do toho tam jsou jak hory, tak i pláže, kde se dá koupat. Milujeme obojí.  

Před pár měsíci jsem dostal nabídku zajímavé spolupráce, tvořil umělecké balíčky pro předlohy umělců na kreslení. Slovo dalo slovo a já si tak obnovil živnost a začal se naplno věnovat tomuto segmentu (krajiny a zvěř). 

No a Madeira byla jak dělaná pro dokumentaci nádherných krajin (kopců, východů, západů, útesů, moře, květin, až po endemické pěnkavy :)). 

Jsem vděčný, že mám možnost "pracovat" odkudkoliv a nejsem závislý třeba jen na focení svateb, ateliéru či něčeho v jednom místě, ač se nebráním. Má představa není cestovat furt. Ani jsem nečekal, že mě to tak chytne. Prostě život.

Když si to člověk udělá po svém, tak to nejde než nemilovat. Skvělé tempo plné tzv. rest dayůůů :) To já mám rád. 

Teď bych rád posdílel krásná místa, kde jsme byly. Díky své partnerce, která vše nacházela, zajišťovala letenky, ubytování, plánovala cesty, atd. mohu být rád. 

Letenky vyšly prakticky na 5000kč/osoba tam i zpět. Ale cenová rozmezí jsou různá. Prý přes Anglii vyjdou letenky i třeba na 3000kč/osoba.  

Já si vzal na starost focení, které šlo krásně spojit s tím, že si společné užíváme společného bytí a hltání krás okolo. 

Moc mě bavilo hledat si ubytování na AirbNb, milá aplikace a dá se tam sehnat i spolubydlení, kdy sdílíte společnou kuchyni, někdy i sociálku za rozumný peníz. Co jsme sehnali tak za 400-600kč/noc/jeden. 

Taxíky se tam moc nevyplatí a auto, které jsme sháněli na "poslední" chvíli také ne. Nejlevnější auto vycházelo na nějakých 40 euro/den i s pojištěním a ještě benzín k tomu. Tak jsme zvolili variantu autobusů, které moc nejsou doporučované, protože člověk často ani neví, kde zastaví. Ale na zastávkách funguje systém zvednutí palce jako při stopování, aby autobus zastavil :) 

První ubytování bylo nádherné. U hostitelky Any v hlavním městě Funchalu nás moc bavilo. Bylo to severozápadně ve Funchalu ač moře nadohled, tak pěšky lehce přes hodinu. Kolem Nás bylo spousty banánovníků. Ve Funchalu obzvlášť. Asi ideální podnebí, špatně se nám tam sušilo prádlo, jak bylo vlhko a krásných 20-24°C v Listopadu. 

Moře nás velmi potěšilo příznivou teplotou a vlnami :) Když jsme šli poprvé k moři, tak jsme si připadali jak v botanické zahradě, což nemyslím vlhkem, ale rostlinami, které kolem nás čarovaly. Vstup do moře je většinou, co jsme potkali kamenitý, někdy i písčitý, ale tím jak bývají větší vlny a různé větší útesy či kameny v moři, tak se člověk bojí, aby jej to nesmetlo a nenarazil na kameny.

Běžně najdete místa, kde nejsou takové vlny a koupat se dá, jen pozor na kluzké kameny. To jsme milovali při tzv. REST day, které jsme si rádi dávaly, byly návštěvou moře, obchodu, okolí či jen setrvávání na pokoji, společné masáži, milování, čtení duchovní literatury. První týden na Madeiře se mnou byl Eckhart Tolle a jeho kniha nová země, která mě fascinovala, obzvláště kapitola o vnitřním smyslu života. 

Lidé na Madeiře působí dobře. Většina na nás působila bez stresu aniž by se honily i prodavačky v supermarketu se ladným tempem pohybují a jednají. Bylo to fajn vidět. Na ulicích se často pohybují "potulující" kočky. A rádi jsme ochutnali jejich speciality madeirské víno, sušenky, speciální chléb bolo do coca - ten nás hodně bavil. A Eliška ochutnala jejich rybu se smaženým banánem :)

Sao Vicente

Toto městečko jsme si zamilovali, je na severním cípu ostrova, kam jsme se přesunuli na 10 večerů do druhého ubytování. Učarovalo nás zejména kouzelné moře, kde jsme se za celou dobu koupali jen jednou, ale ty vlny!!! To byl symfonický orchestr, co jsme rádi pozorovali. Ještě se nám stala krásná věc, kterou jsme si přáli, na nějaký čas potkat někoho s autem (né všude se člověk dostane autobusem). Nejlépe s kým si budeme notovat, že? :) Přišel hned druhý či třetí den do společné kuchyňky Marek, který na mě Ahoj :) Což se často nestávalo, že by přišel někdo ve společném bydlení, kdo Vás pozdraví ahoooj na Madeiře... A já se trochu lekl. Po chvilce jsme zjistily, že je masérem a terapeutem a je tu se svou kamarádkou na týden. A mají auto. Kamarádka shodou okolností byla nedávno na konferenci o porozumění mysli, kterou jsem fotil a kde jsem si dělal kurz pro kouče a lídry.

To je náhoda, co? Neuvěřitelná. 

No a tak jsme se nechaly vést a strávili krásný čas s dalšími lidmi, kteří byly moc prima. 

Sao Lourenco aneb Mars na východním pobřeží


Vyjížďka za delfíny a potkali jsme i kulohlavce, což by měl být nějaký druh velryby. (Eliška pořídila na airbnb tento skvělý zážitek)

Porto Moniz (2 lávové bazénky, jeden zpoplatněný, druhý zdarma)

Fanal - Vavřincový les

Ribeira de Janela

Pico Arieiro a Pico Ruivo (nejvyšší bod Madeiry)

Endemický druh pěnkavy 

Leváda de Moinho a de nova

Za sebe doporučuji pobýt si na ostrově aspoň dva týdny, záleží, jaké máte možnosti a jak jste nastavení :) My si to udělali po svém, kdy jsem dost fotek nafotil, byli jsme na spousty míst i si užívali okolí hotelů.

© 2022 Hana Novotná. Václavské náměstí 1, Praha, 110 00
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!