Nejsi v tom sám, je nás hodně. Designéři bot trochu zapomněli, že nejdelší prst na noze je palec či ukazováček a že nemáme tudíž prsty do špičky, jak je vytvořena většina bot.

Prsty na nohou mají jít ve směru nártních kostí. Jsou důležité „uchopovače“ země, které nás nesou a díky kterým cítíme větší stabilitu, pokud fungují správně.

Je zásadní, aby palec byl ve formě, silný a ohebný, který umožní noze při chůzi a běhu se odrazit do dalšího pohybu.

Díky knize „naboso“ jsem uviděl spousty deformací, kteří my moderní lidé máme. Podíval jsem se na nohy a boty, které jsem dříve nosil a napadlo mě, tak je načase preventivně napravit ty vady, které mám.

Zašel jsem na přednášku s fyzioterapeutem Lukášem Klimperou, kde jsem si odnesl základní poznatek pro vbočený palec. Říkal, že je důležité propojit nohy s mozkem, které jsou po mnoha letech v obuvi „odumřelé“. Pomocí rukou jsem začal hýbat s palcem a tím vytvořil v mozku jakousi dráhu. Nedělal jsem to nijak pravidelně, když jsem měl chuť, tak jsem si hrál s palci a odtahoval je od ukazováčků. Po týdnu jsem cítil, že už dokážu malinko hýbat s palcem do strany. Po čase jsem dokázal udělat toto bez pomocí rukou.

Při běhu naboso cítím, že palec se mi vtáčí opět k ukazováčku, co s tím ? Svázal jsem si provázek na dvakrát, postavím se na šířku pánve, obmotám si palce a stavím se na špičky a sleduji, jestli palec ujíždí, nebo drží v přirozené pozici ve směru nártních kostí.

Ještě jsem vyzkoušel lepení tzv. tejpů na vnější hranu palce.

Nedokážu objektivně posoudit, jestli tejpy pomáhají. Co se bavím s lidmi, tak jim to ulevuje od bolesti, ale dle mého pro vbočený palec je 100x prospěšnější aktivní cvičení s nohama, než pasivní pomůcky, to samé někdo nosí KOREKTORY, které dáte mezi palec a ukazováček, za následek to má to, že korektor prsty od sebe odtáhne, ale zároveň to budí, masíruje sval, který je blíže k ukazováčku a to má za následek, že se začne více přiklánět k ukazováčku (zesílí vnitřní sval palce). Ale jo, komu je to příjemné, tak po koupeli proč si mezi prsty nevložit třeba kamínky, než drahé korektory :) (prodejci korektorů mě budou milovat :-)) 

Poslední, co bych rád zmínil je dle mého naprosto důležité, veškeré cvičení vbočeného palce mi přijde zbytečné, pokud neinvestujete do bot, které mi dávají smysl, barefootky. Za sebe doporučuji pětiprstky od vibramu či českého výrobce ahinsa shoes.  Ale výrobců už poslední roky přibylo spousty, že máte z čeho vybírat.

Jakmile opět navrátíte sílu svým palcům a koupíte si placaté boty se širokou špičkou, tak se nebudete muset bát žádných operací v budoucnu díky úzkým špičkám (jedině by měl na to nějaký psychosomatický vliv, což je také možné). Viděl jsem nepěkné případy, kdy palec se natolik vbočil, že zlomil ukazováček a byl na jeho místě, ukazováček pod ním a na straně palce byl obrovský výrůstek, toto byl stav, který už nelze navrátit do původní polohy, jinak než operací. Proto doporučuji, cvičit, cvičit a starat se o nožky, které nás nosí kam chceme, i kam nechceme :-)

Share Button

Více článků na stejné téma :-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *